Zašto je mlečna kiselina ključ za čišćenje kože?
- Jasmina Kozarev
- Jul 10, 2024
- 5 min read
Pilinzi na bazi kiselina su jedan od najboljih načina da poboljšate izgled i teksturu kože. Verovatno ste već čuli za alfa hidroksi kiseline (AHA), u koje spada više različitih vrsta kiselina za negu kože, među kojima je i mlečna kiselina.
Mlečna kiselina je sastavni deo mnogih formula za negu kože, ali postavlja se pitanje šta je čini toliko posebnom u odnosu na druge AHA kiseline?
Evo par razloga zašto bi trebalo da je uključite u svakodnevnu rutinu nege vaše kože.
Kako deluje mlečna kiselina u preparatima za čišćenje kože?
Mlečna kiselina je sastojak mnogih preparata za negu i čišćenje koji brzo donosi brojne prednosti ukoliko se nalazi u dobro formulisanim proizvodima, poput Acnaquit tonera.
Kada se koristi u formuli koja odgovara pH vrednosti kože (bilo da je namenjena da se ostavi na koži ili u pilingu koji se ispira), mlečna kiselina deluje tako što nežno uklanja mrtve, suve ćelije kože na površini.
Nakon upotrebe preparata za čišćenje kože koji sadrže mlečnu kiselinu, koža je čista, hidrirana (ne isušena!), i svežeg izlgleda.
Redovna upotreba alfa hidroksi kiselina (AHA) u kozmetičkim preparatima, poput mlečne kiseline, može da poboljša stanje kože.
Kao i kod drugih kiselina, istraživanja pokazuju da sposobnost mlečne kiseline da efikasno vrši piling zavisi od koncentracije kiseline u proizvodu, pri čemu količine od 12% daju pouzdano odlične rezultate.
Jednako važno je da proizvod nema nižu pH vrednost od 3. Iako će mlečna kiselina otklanjati ćelije orožalog sloja kože ako je pH ispod 3, tako nizak pH može izazvati hemijske opekotine.
Na primer, sok od limuna ima pH 2, i kao što svako kome je kapljica soka od limuna kanula na ogrebotinu zna, ovo zaista boli!
Mlečna kiselina i piling
Ako koristite piling mlečnom kiselinom koji se ispira, uradite taj piling jednom ili dva puta nedeljno preparatom poput Cellpeel pilinga. Nanesite piling na očišćenu kožu, ostavite da deluje određeno vreme, isperite i nastavite sa ostatkom skincare rutine kože.
I zaista, mlečna kiselina je idealan nežan i efikasan piling za kožu.

Prednosti mlečne kiseline
Ako uzmemo u obzir brojne prednosti mlečne kiseline, nije čudo što je mlečna kiselina jedna od najtraženiji AHA kiselina posle glikolne kiseline.
Istraživanja su potvrdila:
● Mlečna kiselina (kao natrijum laktat) je deo prirodnog hidratantnog faktora kože. Mlečna kiselina hidrira kožu zahvaljujući jedinstvenoj strukturi koja joj omogućava da veže vodu unutar kože.
● Mlečna kiselina pomaže da se izblede promene boje na koži ubrzavajući obnavljanje površinskih ćelija koje imaju vidljivo nakupljanje viška pigmenta.
● Mlečna kiselina efikasno deluje na fleke od bubuljica i pomaže da se ubrza njihovo nestajanje.
● Nekoliko studija na ljudima pokazalo je da mlečna kiselina poboljšava izgled kože koja je bila oštećena delovanjem sunca, uključujući fine linije, bore i grubu teksturu.
● Pošto mlečna kiselina jača barijeru kože podstičući je da proizvodi više ceramida, ključne komponente zdrave kože, često se preporučuje za osetljivu kožu, iako je mogu koristiti svi tipovi kože.
● Malo poznata činjenica je da je mlečna kiselina takođe antioksidans; može da veže teške metale koji mogu biti prisutni u vodi, sprečavajući ih da napadaju zdrave ćelije i oslobađaju enzime koji razgrađuju kolagen.
Da li mlečna kiselina popravlja kožu?
Ukratko, odgovor je da! Zahvaljući svim pomenutim svojstvima, mlečna kiselina vraća izgled kože u njeno prirodno, zdravo stanje, ublažavajući oštećenja uzrokovana faktorima okoline, poput uticaja sunca i zagađenja.
Iako možda nećete moći da eliminišete 100% znakova oštećenja koje je koža pretrpela, njen izgled će zaista biti vidljivo bolji i to na najprirodniji način.
Da li mlečna kiselina pomaže kod hiperpigmentacije?
Mlečna kiselina, kao i druge alfa hidroksi kiseline, ima pozitivan uticaj na poboljšanje izgleda hiperpigmentacije.
Kao površinski piling kože, pomaže u ubrzavanju obnavljanja ćelija kože. Istraživanja takođe pokazuju i da mlečna kiselina može da inhibira i neke faktore koji dovode do hiperpigmentacije, što znači da je delotvorna i kod prevencije hiperpigmentacije.
Kako odabrati najbolju mlečnu kiselinu za kožu?
Kada kupujete preparate za kožu sa mlečnom kiselinom, bitno je izabrati odgovarajuću teksturu:
Suva koža će najbolje reagovati na kremu sa mlečnom kiselinom
Toner za kožu sa mlečnom kiselinom može biti odličan za masnu i normalnu kožu
Gel za kožu sa mlečnom kiselinom savršen je za kombinovanu do masnu kožu. Tečni format može biti odličan za sve tipove i slojeve kože, kao i druge proizvode koji se ne ostavljaju.
Osim tekstura, ključno je pronaći dobro formulisan proizvod mlečne kiseline. Dobro formulisan proizvod sa mlečnom kiselinom ima odgovarajuću pH vrednost, sadrži antioksidanse i sastojke koji umiruju kožu.
Mlečna kiselina takođe odlično funkcioniše sa drugim AHA kiselinama.
Šta je sa serumom mlečne kiseline?
Neki ljudi više vole da koriste serume sa mlečnom kiselinom.
Ove formule su obično jače od „običnih“ proizvoda za piling jer kombinuju mlečnu kiselinu sa drugim kiselinama za piling, uključujući BHA. Takvi serumi, ponekad označeni kao piling, mogu biti savršeni za upornije probleme. Na primer, serum mlečne kiseline koji sadrži 10% ili više ukupnih kiselina će verovatno pokazati bolje rezultate na znacima neujednačenog tona kože, promena boje i bora.
Kako koristiti mlečnu kiselinu za kožu?
Tonere sa mlečnom kiselinom poput Acnaquit tonera treba raditi jednom ili dva puta dnevno, nakon čišćenja kože.
Nakon nanošenja odabranog pilinga, možete nastaviti sa drugim proizvodima koji se ne ostavljaju na koži. Skincare rutinu treba završiti hidratantnom kremom i kremom za sunčanje tokom dana i hidratantnom kremom noću.
Kratka napomena: mlečna kiselina se može dobiti iz mlečnih proizvoda, fermentacijom ili može biti napravljena u laboratoriji.
Istraživanja su pokazala da je sintetički oblik jednako efikasan kao i prirodni oblik, a za razliku od oblika dobijenih od mlečnih proizvoda, sintetička verzija je veganska.
Profesionalni saveti za korišćenje mlečne kiseline
Pošto mlečna kiselina ima veću strukturu molekula od nekih drugih alfa hidroksi kiselina (kao što je glikolna kiselina), ona ne prodire u duboke slojeve kože. To znači da je to odlična opcija za hemijski piling u periodu kada je vaša koža malo osetljiva ili jako suva. Korišćenje mlečne kiseline u ovim situacijama znači da i dalje možete da uživate u prednostima pilinga čak i kada vaša koža ne može da toleriše snažnije aktivne sastojke.
Može li se mlečna kiselina koristiti sa drugim sastojcima za negu kože?
Apsolutno. Mnoga istraživanja pokazuju da alfa hidroksi kiseline dobro funkcionišu sa drugim sastojcima, čak i sa aktivnim kao što je retinol.
Da li postoje potencijalni neželjeni efekti od upotrebe mlečne kiseline?
Ako koristite proizvod mlečne kiseline koji je pravilno formulisan, sa tačnom pH vrednošću i bez prejakih sastojaka, onda ne bi trebalo da imate nikakve neželjene efekte. Jedini izuzetak je ako imate otvorene rane ili ogrebotine na koži – to može izazvati peckanje. U ovom slučaju treba sačekati da se rane zacele, a zatim možete ponovo da koristite mlečnu kiselinu.
Oni sa osetljivom kožom takođe mogu doživeti peckanje kada koriste mlečnu kiselinu. Ako je to slučaj, potražite mlečnu kiselinu koja se oslobađa tokom vremena ili se odlučite za niži procenat AHA kiseline.